top of page
  • Фото автораInna English

05.12. Міжнародний день волонтера / International Volunteer Day

Оновлено: 6 груд. 2021 р.

Наше життя починає закінчуватися з того дня, коли ми замовчуємо про речі що має значення. Мартін Лютер Кінг-молодший


Волонтерський рух або волонтерство – це течія благодійної допомоги, яка щороку поповнюється новими прихильниками.

Волонтерський рух бере початок у 20-х роках XX століття. У Франції після Першої світової війни був реалізований перший волонтерський проєкт за участі німецької і французької молоді, в рамках якого волонтери відновлювали зруйновані війною ферми. Пізніше цю естафету підхопила Індія. Так волонтерський рух поширився світом, у 1987 році налічувалося 80 мільйонів волонтерів. На початок ХХІ ст. волонтерствомзаймалося понад 100 мільйонів людей.

В 1985 році Генеральна Асамблея ООНу спеціальній резолюції запропонувала урядам усіх країн світу відзначати 5 грудня як “Міжнародний день волонтерів в ім’я економічного і соціального розвитку”, закликавши їх здійснювати заходи для спонукання людей у всіх сферах діяльності пропонувати свої послуги як волонтерів.

ООН закликала держави інформувати суспільство про важливий внесок служби добровольців і тим самим спонукати ще більше людей в усіх сферах діяльності пропонувати свої послуги в якості добровольців як на батьківщині, так і за кордоном.

Волонтери або добровольці - це люди, які свій вільний час витрачають на благо суспільства. У всесвітній декларації Добровольців сказано, що вони мають право присвячувати свій талант, час, енергію індивідуальним і колективним акціям, не очікуючи за це винагороди.

Волонтерська діяльність охоплює різні напрями діяльності, зокрема:

- надання соціальних послуг;

- допомога щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;

- допомога жертвам злочинів, біженцям;

- проведення заходів з охорони природного середовища, збереження культурної спадщини, історико-культурного середовища, пам'яток історії та культури;

- проведення заходів національного та міжнародного значення, пов'язаних з організацією масових спортивних, культурних та інших видовищних і громадських заходів

- допомага в боротьбі з пандемією COVID-19.


В Україні волонтерський рух розпочався в 90-х роках, а офіційно Кабмін своєюПостановою визнав його 10 грудня 2003 року.У квітні 2011 р. прийнято Закон України „Про волонтерську діяльність” (19.04.2011 № 3236-VI).У березні 2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо волонтерської діяльності»(від 05.03.2015 № 246 –VIІІ). Законом, зокрема:

- скасовано необхідність надання організаціям статусу волонтерських організацій;

- передбачено здійснення волонтерської діяльності в зоні проведення антитерористичної операції (проведення бойових дій);

- передбачено надання одноразової грошової допомоги сім’ям волонтерів, як загинули в ході проведення антитерористичної операції, волонтерам, які потримали поранення;

- врегульовано питання добровільного страхування волонтерів, укладання договорів на провадження волонтерської діяльності лише за бажанням;

- визначено, що діти віком від 14 років можуть займатися волонтерською діяльністю за згодою батьків.


Українцям здавна були притаманні традиції взаємодопомоги, але роком розквіту українського волонтерства по праву можна вважати 2014. Саме Революція Гідності дала поштовх розвитку волонтерства в нашій країні, яке з поодиноких випадків виросло в потужний громадянський рух. Ці люди заради інших жертвували своїм вільним часом, особистими коштами, а іноді й життям.

Війна на сході України, тисячі поранених, мільйони біженців, відсутність налагодженої інфраструктури в армії – все це лягло на плечі українських волонтерів. Саме волонтери добровольцями йшли на фронт, везли на передову все необхідне для захисників, починаючи зі шкарпеток і закінчуючи тепловізорами, приймали біженців, здавали кров пораненим, знаходили необхідні ліки, плели маскувальні сітки й готували борщові набори.

З 2015 року132 громадським об’єднанням України надавався статус «волонтерської організації». Наразі до Переліку організацій та установ, що залучають до своєї діяльності іноземців та осіб без громадянства для провадження волонтерської діяльності на території України більше 150 організацій.


Організація Об’єднаних Націй у грудні 2014 року провела дослідження про волонтерський рух в Україні, згідно нього:

- майже чверть українців (23%) мали досвід волонтерства;

- 9% українців почали займатись волонтерством протягом останнього року;

- основним напрямком діяльності волонтерів в 2014 році стала допомога українській армії та пораненим - цим займались 70% волонтерів;

- до подій Майдана найбільш актуальними напрямками діяльності була допомога соціально незахищеним групам населення та благоустрій громадського простору;

- найбільша група волонтерів – це ті, хто займаються волонтерством 1-2 рази на місяць;

- більше половини волонтерів мають вищу освіту;

- 43% волонтерів належать до середнього класу;

У ВПУ №3 м.Мукачево була проведена акція "Рука допомоги". Учні та всі охочі приносили продукти харчування, які потім були доставлені до благодійного фонду "Доторкнись життя" у м.Мукачево, вул. Я.Коменського, 64. Нас радо зустріла на порозі фонду заступник директора фонду Лорі Енская.

Також напротязі цілого тижня були проведені різного року виховні, бесіди, показано чимало презентацій та відео, онлайн - зустрі з волонтером і т.д. і т.п.. Волонтери - це мобільна резервна армія України. У ній є свої постачальники, медичні підрозділи, авторемонтні майстерні, фінансисти, медичний транспорт, служба тилу (яка виробляє необхідні для армії речі і продукти).

Волонтерство закладено в генетичному коді українців. Багата традиціями культура нашого народу завжди давала настанови щодо способу життя в українському суспільстві, звичаї ставали законами, якими керувались люди щодня. Одним з них було побратимство – духовне споріднення та взаємодопомога, що забезпечувало допомогу в скрутну годину.

Сучасна історія боротьби за незалежність України доводить усім, що волонтерство – це стовідсотково покликання, прагнення щирої і високодуховної людини зробити світ кращим, допомогти кожному, хто потребує захисту і підтримки. Це потужний громадський рух, неймовірний імпульс високого добра, найшляхетніша людська діяльність.

13 переглядів0 коментарів
bottom of page