«… Він був митцем попри власну волю»
Девід Дейчас
Герберт Уеллс (1866-1946) – англійський письменник, автор соціально-фантастичних та побутових романів, оповідань, наукових робіт з літературознавства, історії, біології. Серед його найвідоміших творів романи "Машина часу" (1895), "Острів доктора Морро" (1896), "Невидимець" (1897), "Війна світів" (1898), "Перші люди на Місяці" (1901), "Коли прокинеться той, хто спить" (1899), "Їжа богів" (1904), "Війна у повітрі" (1908), які розповідали, відповідно, про пересадження людських органів диким звірам, про невидимість, вторгнення марсіан на Землю і подорожі на Місяць. Ці романи забезпечили письменникові славу самого значного експериментатора в жанрі наукової фантастики і показали його здатність зробити правдоподібною саму зухвалу вигадку. Згодом у подібних творах, наприклад у романі «Звільнений світ» (The World Set Free, 1914), він сполучив наукову вірогідність з політичними прогнозами про прийдешню всесвітню державу.
Вже перша повість "Аргонавти хроносу" (1888) визначила основні теми майбутніх романів, що майже щорічно виходили з кінця 90-х років ХІХ століття. У фантастичній формі Уеллс досліджує сміливі наукові ідеї, випробовує зухвалі відкриття, ставить вражаючі експерименти.. Фільми і серіали, зняті за книгами Герберта Уеллса
Проблематичний і роман “Війна світів”, що вийшов наступного, 1898 року. Марсіяни, які напали на землю й почали нищити життя на ній, зовсім не схожі на людей. Вони непереможні, мають чудове технічне спорядження, в них високий інтелект, їхній напад виявляє всі недоліки людського суспільства. Люди не можуть перемогти марсіян і відновити порядок життя на землі Марсіяни гинуть тільки внаслідок власного надзвичайного вдосконалення, — від численних земних мікробів і бацил, невідомих у стерильній атмосфері Марса. Однак фантастична війна світів йри ретельному вивченні виявляється війною людства проти себе, проти загроз, що, можливо, чатують на нього в майбутньому, коли воно, завдяки безмірному розвитку науки, перетвориться на продукт чистого інтелекту.
У романі "Машина часу" Г. Уеллс звертається до проблеми майбутнього людства. Автор задається питаннями: що очікує рід людський, людину як "вид", у неосяжному майбутньому; до чого призведуть наслідки сучасних моральних і соціальних вад, у які трагічні картини розгорнуться тенденції сучасної експлуатації людини людиною, яку загрозу приховує класове розшарування суспільства. Ці питання і визначають проблематику твору.
“Острів доктора Моро”— це фантастика, що грунтується на невичерпних можливостях біології. В самому докторі Моро — талановитому експериментаторові — сучасники знаходили багато рис Томаса Хакслі. Але обдарований вчений є водночас і надзвичайно жорстокою людиною. Лабораторія, в якій Моро переформовував організми тварин, стала справжньою катівнею.
В 1901-му виходить книга "Перші люди на Місяці". Уеллс був не першим, хто відправив своїх героїв на супутник Землі. Перша екранізація книги відноситься до 1919 році. В даний час фантастика знята у форматі німого кіно виглядає кумедно, а костюми настільки потворно виготовлені, що вся стрічка виглядає так, ніби її зняли сто років тому. Втім, воно так і є. Дві інші картини зняли в 1964 і 2010 рр. Причому вільна адаптація 2010 року є одним з кращих романтичних фільмів, знятих за мотивами книг Герберта Веллса.
В наступному фантастичному романі “Їжа богів” фантастика не така вже й віддалена від реальності. Фантастичною є лише думка, що лежить в основі твору, — вчений винаходить суміш, годуючи якою, із звичайної дитини можна виростити велетня. Інженерові вдалося налагодити випуск такої суміші, і в країні зростають діти-велетні. головне — той дуалізм, складність життя й людської особистості, що розкриваються за допомогою чудового препарату. З одного боку — жалюгідне існування звичайних людей, яким властиві і страх, і заздрість, і нечесність, і тупість… З другого — ті величезні можливості добра і прекрасного, які закладено природою в тих-таки людях і які розквітають, коли для цього створено відповідні умови.
Роман "Невидимець", в основу якого покладені дійсні наукові гіпотези щодо переломлення світла, звертається до теми наукового відкриття та його наслідків у житті винахідника та суспільства. Письменник порушує у творі ряд актуальних проблем: моральної відповідальності вченого за свій винахід; трагічної самотності науковця; обивательського ставлення до наукового відкриття; знехтування гуманістичних принципів громадянського суспільства тощо.
Одне з найбільш впізнаваних і екранізують творів Герберта Уеллса. Ідея придумати антигероя невидимку? Просто геніально!
Неймовіний, неочікуваний письменник - фантаст, який випереджав свій час. Його книжки варто читати. Пропонуємо вашій увазі фантастичну новелу "Чарівна крамниця."
Пишіть свої відгуки.
Comentarios