top of page
  • Фото автораInna English

19.10 українці відзначатимуть Всеукраїнський День відповідальності людини

Оновлено: 8 лист. 2021 р.

“Вчитися, мріяти, діяти. З ентузіазмом, оптимізмом, захопленням” – Др. Богдан Гаврилишин

Влітку 2021 року Верховна Рада України ухвалила Постанову «Про встановлення Всеукраїнського Дня відповідальності людини», який буде відзначатись щорічно 19 жовтня. На початку 2010-х Богдан Гаврилишин дійшов висновку, що світ не є здоровий, тоді і було складено Декларацію обов’язків людини. Богда́н-Володимир Дми́трович Гаврили́шин (19 жовтня1926, Коропець24 жовтня2016, Київ, Україна) — український, канадський, швейцарський економіст, громадський діяч, меценат, колишній член Римського клубу, іноземний член НАН України, президент Фонду Богдана Гаврилишина, член національної скаутської організації "Пласт." Був громадянином Канади.


«Проживши три чверті свого життя поза межами України, я завжди і всюди представлявся: «Богдан Гаврилишин, українець», − не маючи навіть українського паспорта, автор «Декларації відповідальності людини» Богдан Дмитрович Гаврилишин невтомною працею та активною суспільною діяльністю впродовж усього життя боровся за кращу долю для рідної України.

"Загальна декларація прав людини та жорстокі конкурентні відносини призвели до ситуації, де всі дедалі менше виграють, а більше програють. Світові потрібна допомога, щоб вилікуватись, оживити цінності свободи, людської гідності, верховенства права, соціальної справедливості, радше чим зосередження лише на грошах. Перехід від ситуації, де хтось виграє, а хтось програє, до ситуації, де всі щось виграють, є необхідним завдяки зміні взаємовідносин, діючи через почуття обов'язку та у дусі співпраці. Потрібна Універсальна декларація обовязків людини".


Біографію Др-а Гаврилишина можна прочитати тут

Відгук на потенційну потребу Універсальної Декларації обов'язків людини був ініційований під час зустрічі членів Наглядової ради Світової академії мистецтва та науки, яка відбулась у вересні 2013 року в Оттаві, Канада. Разом із колегами з Академії Богдан Гаврилишин підняв питання потреби такої декларації та запропонував підготувати попередній список обов'язків.

"Коли світ перейде до нової парадигми, значно більша частина його населення буде спроможна користуватись своїми правами, як зазначено в Загальній декларації прав люлдини 1948 року." Богдан Гаврилишин

1. Говори правду, будь чесним, дій згідно з моральними та етичними принципами.

2. Підтримуй своє здоров’я у якнайкращому стані, щоб не обтяжувати суспільство витратами на твоє лікування.

3. Вчися, розвивай свої таланти, здібності, навики протягом усього життя, щоб бути корисною частиною суспільства.

4. Стався до інших так, як би ти хотів, щоб ставились до тебе.

5. Будь вільною людиною, тобто будь сам суддею того, що є правда, а що ні, що є добре, а що зле. Водночас продовжуй випробовувати свій розсудок, щоб впевнитись, що він відповідає моральним та етичним принципам.

6. Прагни до гармонії між особистим, професійним та соціальним життям, будучи частиною громади.

7. У прагненні реалізації своїх прав, не обмежуй прав інших членів суспільства.

8. Вирішуй якнайбільше проблем та питань на індивідуальному, сімейному, громадському рівнях, щоб полегшити тягар та зменшити витрати на управління.

9. Обов’язки людини до сім’ї:

  • Бережи культурну спадщину своїх предків;

  • Стався до батьків з любов’ю та повагою, за потреби допомагай їм;

  • Стався до братів та сестер як до кращих друзів.

10. Батьків до дітей:

  • Люби своїх дітей, виховуй в них етичні та моральні цінності;

  • Сприяй їхній освіті та розвитку їхніх талантів та особистостей, виховуй їх як вільних людей.

11. До суспільства:

  • Допомагай суспільству бути ефективним у наданні таких послуг, як початкова освіта, охорона здоров’я, соціальні послуги;

  • Сприяй добробуту усіх членів суспільства;

  • Зберігаючи свою ідентичність, будь свідомою частиною усієї світової спільноти.

12. До довкілля:

  • Економно та розумно використовуй всі ресурси, уникай забруднення біосфери. Допомагай зберегти біологічне та зоологічне різноманіття.

13. До країни:

  • Будь законослухняним;

  • Допомагай своїй країні в рамках власних можливостей підтримувати пріоритет загального блага: повної політичної свободи, адекватного рівня економічного добробуту для усього населення, соціальної справедливості, здорового довкілля.

14. До майбутніх поколінь:

  • Залиш навколишнє середовище у кращому стані, ніж отримав: із збільшеним культурним спадком, цінностями, щоб уможливити майбутні покоління бути більш ефективним у політичній, економічній, соціальній, культурній сферах суспільства.

15. До світу:

  • Будь толерантними та стався з повагою до всіх рас, етнічних груп, релігій, мов, звичаїв;

  • Вивчай різні мови та хоча б базові речі про інші цивілізації;

  • Сприяй розумінню різних культур, їхніх цінностей для мирної співпраці і чесної торгівлі.

Богдан Гаврилишин

Документальний фільм "Богдан Гаврилишин: Місія - Свобода"

Інформація взята з сайту:


Пишіть коментарі, ставте вподобайки та створіть собі настрій.

61 перегляд0 коментарів
bottom of page