Оті дурні, що кричать "націоналіст!", не розуміють і ніколи не зрозуміють, що я зумів об'єднати любов до мого народу з любов'ю до всіх народів світу!
Остап Вишня
Сьогодні визначна дата в історії нашої країни. Рівно 30 років тому на Всеукраїнському референдумі 92 % громадян відповіли "Так" на питання "Чи підтверджуєте ви Акт проголошення Незалежності України?".
1 грудня 1991 року в Україні відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України, на якому волевиявленням народу було підтверджено Акт проголошення незалежності України, ухвалений 24 серпня 1991 року Верховною Радою України, за який тоді проголосували 346 народних депутатів.
Напередодні референдуму великий вплив мала небайдужа позиція української інтелігенції, зокрема, пристрасне слово відомої письменниці Ліни Костенко, з яким вона звернулася до громадськості: «Люди! Ось ви в неділю підете до виборчих дільниць, але не думайте, що це ваші кроки. Це вже хода історії!».
Тоді, 1 грудня 1991 року, 90,92 відсотки виборців дали ствердну відповідь на запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?».
Не було жодного регіону, жодного населеного пункту, де ідея незалежності України не знайшла б підтримки більшості громадян.
Втретє за 350 років нашої героїчної і водночас трагічної історії – від Визвольної війни середини ХVІІ століття – Україна здобула самостійність. Саме Всеукраїнський референдум наділив прийнятий Верховною Радою Акт проголошення незалежності України тією юридичною силою, яка дозволила ствердити: Радянський Союз як об’єкт міжнародного права перестав існувати, а на політичній карті світу з’явилася нова незалежна держава – Україна.
Вже наступного дня, 2 грудня 1991-го незалежність України визнали Польща і Канада, 4 грудня – Литва і Латвія.
За матеріалами Українського інституту
національної пам’яті
З нагоди такої визначної дати в історії України бібліотека училища пропонує познайомитися з працями провідних науковців, громадських діячів, експертів, які досліджували актуальні проблеми відродження, становлення і розвитку української державності:
1. Двотомний збірник«Здобуття незалежності України 1991. Історія проголошення, документи, свідчення». Це видання є документально-публіцистичною розповіддю про проголошення незалежності України у серпні 1991 року.
2. Довідник «Провідники духовності в Україні» за редакцією доктора історичних наук, професора, академіка НАН України Івана Кураса.
3. Олександр Сугоняк. «Україна: повернення до себе»
4. Книга-фотолітопис «Ще не вмерла України ні слава, ні воля! Шлях нескорених» (2016 р.), та інші.
Comments